Viimeaikaiset havainnot

Seuraavassa Tiira-havaintojärjestelmään ilmoitetut mielenkiintoiset havainnot viimeisten kahden viikon ajalta.


Laulujoutsen Cygnus cygnus Sångsvan
22.10. Tornio Ala-Vojakkala,Oravaisensaari 550 p, joessa 290 ja loput pellolla Sumisaaressa (Kari Putkonen, Seppo Kemppainen)
21.10. Tornio Oravaisensaari Tornionjoki 380 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)
21.10. Tornio Raumonjärvi, Hakaniitty 340 p (Kari Putkonen)
19.10. Tornio Raumonjärvi, Hakaniitty 310 p (Kari Putkonen)
19.10. Tornio Raumonjärvi, Hakaniitty 350 29 juv p, 321 ad p (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)
15.10. Tornio Karunginjärvi 323 yht p (Pentti Rauhala, Kari Oittinen, Tellervo Rauhala)
14.10. Tornio Oravaisensaari 377 2 juv p, 375 ad p (Jouko Kärkkäinen, Eero Salo-oja)
14.10. Tornio Raumonjärvi, Hakaniitty 305 p (Kari Putkonen)
13.10. Tornio Karunginjärvi 300 yht. p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)

Metsähanhi Anser fabalis Sädgås
22.10. Tornio Raumonjärvi 1 p (Jouni Ylipekkala)
15.10. Tornio Kirkonmäki 1 p (Tommi Lankila)

Kanadanhanhi Branta canadensis Kanadagås
15.10. Tornio Oravaisensaari Tornionjoki 65 42+23 p (Pentti Rauhala, Kari Oittinen, Tellervo Rauhala)
13.10. Tornio Oravaisensaari Tornionjoki 51 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)

Harmaasorsa Anas strepera Snatterand
13.10. Kemi Ajos Takalahti 3 p nous (Jouko Kärkkäinen)

Jouhisorsa Anas acuta Stjärtand
18.10. Kemi Ajos Takalahti 1 n n-puk p (Jouko Kärkkäinen)

Lapasorsa Anas clypeata Skedand
9.10. Kemi Kattilalahti 3 p (Pentti Rauhala)

Lapasotka Aythya marila Bergand
21.10. Tornio Näätsaari Pukulmi 5 p (Jouni Ylipekkala)

Alli Clangula hyemalis Alfågel
21.10. Tornio Näätsaari Pukulmi 1 k p (Jouni Ylipekkala)
20.10. Simo Martimojärvi 4 p (Reijo Kursula, Sakari Kursula)
20.10. Keminmaa Elijärvi, altaat 1 p (Pentti Rauhala)
17.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 1 p (Pentti Rauhala)
15.10. Tornio Karunginjärvi 1 k p (Pentti Rauhala, Kari Oittinen, Tellervo Rauhala)
15.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 1 p (Pentti Rauhala, Kari Oittinen, Tellervo Rauhala)
14.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 3 k p, yhteensä (Jouko Kärkkäinen, Eero Salo-oja)
12.10. Keminmaa Kirkonmäki, Kemijoki 3 p (Simon Wright)
11.10. Tornio Kaupunginlahti 2 p (Kari Putkonen)
11.10. Keminmaa Elijärvi, altaat 11 p (Pentti Rauhala)
11.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 2 p (Perttu Kujala)
9.10. Tornio Kantojärvi 1 k p (Tuomas Lankila)
9.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 3 1 n p, 2 k p (Seppo Mäkitalo)

Mustalintu Melanitta nigra Sjöorre
20.10. Keminmaa Elijärvi, altaat 24 p (Pentti Rauhala)
18.10. Kemi Pasko, eteläkärki 20 p (Tuomo karplund)
17.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 29 p (Pentti Rauhala)

Telkkä Bucephala clangula Knipa
20.10. Keminmaa Elijärvi, altaat 35 p (Pentti Rauhala)
16.10. Kemi Pajusaari, eteläpää 28 p (Jouko Kärkkäinen)

Uivelo Mergellus albellus Salskrake
15.10. Tornio Kaupunginlahti 6 p (Kari Putkonen)
14.10. Tornio Oravaisensaari 9 n-puk p (Jouko Kärkkäinen, Eero Salo-oja)
14.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 7 p, yhteensä (Jouko Kärkkäinen, Eero Salo-oja)
11.10. Kemi Ajos, Takalahti 6 p (Jouni Saarela)
9.10. Tornio Kantojärvi 17 n-puk p (Tuomas Lankila)

Isokoskelo Mergus merganser Storskrake
21.10. Tornio Hellälä 200 p (Jouni Miettinen)
21.10. Tornio Suensaari/Pikisaari 91 p, liekkö kaupunginlahden ( jo paljolti jäässä ) parvi... (Kari Putkonen)
19.10. Tornio Kaupunginlahti 92 p (Kari Putkonen)

Pyy Tetrastes bonasia Järpe
14.10. Tornio Rakanmaa 3 p (Kimmo Lankila)

Riekko Lagopus lagopus Dalripa
11.10. Simo Poropellonaho 8 p (Kari Oittinen, Kalervo Kujala)

Fasaani Phasianus colchicus Fasan
21.10. Tornio Raumo 7 p, Ruokinnalla (Kimmo Lankila)
14.10. Tornio Ala-Raumo 4 p (Jouko Kärkkäinen, Eero Salo-oja)

Kaakkuri Gavia stellata Smålom
9.10. Tornio Kantojärvi 1 vp p (Tuomas Lankila)

Kuikka Gavia arctica Storlom
14.10. Tornio Napinmäki 1 tp p (Jouko Kärkkäinen, Eero Salo-oja)

Pikku-uikku Tachybaptus ruficollis Smådopping
14.10. Tornio Pukulmi, silta 1 p (Tommi Lankila)

Silkkiuikku Podiceps cristatus Skäggdopping
22.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 1 p (Kimmo Lankila)
17.10. Tornio Kourusen Ranta 7 5 1kv p, 2 fl p (Yrjö Lukkari)
15.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 7 p (Pentti Rauhala, Kari Oittinen, Tellervo Rauhala)
14.10. Tornio Suensaari, Kaupunginlahti 14 p, yhteensä (Jouko Kärkkäinen, Eero Salo-oja)

Harmaahaikara Ardea cinerea Gråhäger
9.10. Simo Puntarniemi 1 p (Jouko Kärkkäinen)

Merikotka Haliaeetus albicilla Havsörn
16.10. Kemi Pajusaari, eteläpää 2 1 kiert, 1 ad p nous kiert (Jouko Kärkkäinen)

Sinisuohaukka Circus cyaneus Blå kärrhök
11.10. Tornio Pirkkiö, Oraskeri 1 k kiert (Perttu Kujala)

Hiirihaukka Buteo buteo Ormvråk
19.10. Keminmaa Kallinkangas 1 juv p, (Havainto < 10m) (Yrjö Lukkari)

Piekana Buteo lagopus Fjällvråk
22.10. Tornio Raumonjärvi 4 p kiert (Jouni Ylipekkala)

Maakotka Aquila chrysaetos Kungsörn
18.10. Tornio Porrasjänkkä 1 m (Hannu Huttunen)

Tuulihaukka Falco tinnunculus Tornfalk
17.10. Kemi Tuhka-allas 1 p (Jouko Kärkkäinen)
15.10. Kemi Tuhka-allas 1 k p (Jouko Kärkkäinen)
11.10. Kemi Tuhka-allas 1 k juv p (Jouko Kärkkäinen)

Ampuhaukka Falco columbarius Stenfalk
15.10. Keminmaa Metsäkalli 1 fl m p (Yrjö Lukkari)

Muuttohaukka Falco peregrinus Pilgrimsfalk
9.10. Kemi Kraaseli 1 N (Jouko Kärkkäinen)

Kurki Grus grus Trana
18.10. Keminmaa Lautiosaari 1 S, 11.00 (Simon Wright)
14.10. Tornio Raumonjärvi, Hakaniitty 2 p, joutsenten joukossa (Kari Putkonen)
14.10. Tornio Raumonjärvi, Hakaniitty 2 p (Tommi Lankila)
9.10. Simo martimoaapa, järviaavanreitti 3 p (Jaakko Aho, Kai Marttila)

Jänkäkurppa Lymnocryptes minimus Dvärgbeckasin
19.10. Kemi Kuivanuoro 1 p (Pentti Rauhala)
17.10. Keminmaa Härkönen 1 p (Jouni Saarela)
10.10. Kemi Kuivanuoro 2 p (Pentti Rauhala)

Taivaanvuohi Gallinago gallinago Enkelbeckasin
19.10. Kemi Kuivanuoro 1 p (Pentti Rauhala)

Kalalokki Larus canus Fiskmås
18.10. Kemi Ajos, kalasatama 29 p (Jouko Kärkkäinen, kalevi tikkala)
17.10. Kemi Ajos, kalasatama 16 p (Jouko Kärkkäinen)

Selkälokki Larus fuscus Silltrut
19.10. Keminmaa Isohaara 2 1 juv p, 1 ad p (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)
14.10. Kemi Isohaara 1 p (Kari Oittinen)

Harmaalokki Larus argentatus Gråtrut
15.10. Tornio Kalkkimaa, Riukkajänkkä, kaatopaikka 320 p (Kari Putkonen)
14.10. Tornio Riukkajänkä 341 p (Jouko Kärkkäinen, Eero Salo-oja)

Turkinkyyhky Streptopelia decaocto Turkduva
22.10. Tornio Juhannussaari 1 p (Tommi Lankila)
19.10. Tornio Suensaari, Saarenpää 2 p (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)
11.10. Tornio Suensaari 2 p (Perttu Kujala)

Huuhkaja Bubo bubo Berguv
19.10. Tornio Koivuluoto, Alkunkarinlahti, pohjoinen lintutorni 1 p, Lensi tien yli orava kynsissä. (Tommi Lankila)

Hiiripöllö Surnia ulula Hökuggla
22.10. Tornio Isoaho 1 p (Hannu Huttunen)
20.10. Keminmaa Kallinkangas 1 p (Tommi Lankila)
19.10. Tervola Niskavaara 1 p, puun latvassa (Teuvo Hietajärvi, Antonina Hietajärvi)
18.10. Keminmaa Luikonniitty 1 p (Hannu Huttunen)
18.10. Tornio Porrasjänkkä 1 p (Hannu Huttunen)
15.10. Tornio Isoaho 1 p, näreen latvassa hakkuuaukiolla (Kari Putkonen)
15.10. Tornio Karsilonmaa 1 p, korkean haavan latvassa, rastaat hätisteli (Kari Putkonen)
13.10. Tornio Yli-Liakka 1 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)

Varpuspöllö Glaucidium passerinum Sparvuggla
12.10. Keminmaa Salmijärvi 1 Ä ä, talvi reviriä kiljumassa (Jouko Kärkkäinen)

Helmipöllö Aegolius funereus Pärluggla
12.10. Kemi Nälli 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
12.10. Keminmaa Honkamaa 1 ä (Jouko Kärkkäinen)

Harmaapäätikka Picus canus Gråspett
20.10. Keminmaa Sompujärventie/Kärppäkumpu 1 ä, vastasi kuikutukseeni (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)
13.10. Kemi Lallinperä / Rakkala 1 ruokinnalla (Antero Raipalo)
9.10. Kemi Lallinperä / Rakkala 1 (Antero Raipalo)
9.10. Kemi Lallinperä 1 p (antero raipalo)

Palokärki Dryocopus martius Spillkråka
20.10. Keminmaa honkajärventie 2 p än (Jaakko Aho)

Käpytikka Dendrocopos major Större hackspett
13.10. Kemi Ajos Rivinnokka 6 p ä, yhteensä ajos (Jouko Kärkkäinen)

Pikkutikka Dendrocopos minor Mindre hackspett
11.10. Keminmaa honkajärventie 1 än (Jaakko Aho)

Pohjantikka Picoides tridactylus Tretåig hackspett
22.10. Tornio Kaakamo, Tyttärenniitty 1 kiert N (Juha Ylimaunu)
20.10. Simo Pirunpellonaho/Järviaavanreitti 2 n n-puk p (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)
12.10. Keminmaa Salmijärvi 1 k p (Jouko Kärkkäinen)
11.10. Kemi Tuhka-allas 1 kiert S (Jouko Kärkkäinen)
9.10. Simo martimoaapa, järviaavanreitti 3 p (Jaakko Aho, Kai Marttila)

Kiuru Alauda arvensis Sånglärka
9.10. Kemi Ajos, Öljysatama 1 p (Jouko Kärkkäinen)

Niittykirvinen Anthus pratensis ängspiplärka
20.10. Simo Martimojärvi/Järviaavanreitti 1 ä (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)
19.10. Keminmaa Lentokenttä 2 kiert, än (Simon Wright)
19.10. Keminmaa Lautiosaari 2 kiert, än (Simon Wright)
19.10. Tornio Puuluoto 4 kiert än (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)
19.10. Tornio Kirkonmäki 3 p nous än (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)
19.10. Keminmaa Tasanen 4 kiert, än (Simon Wright)
18.10. Kemi Karjalahti 1 än (Perttu Kujala)
16.10. Kemi Pajusaari, eteläpää 2 p än (Jouko Kärkkäinen)
15.10. Kemi Tuhka-allas 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
15.10. Kemi Ajos, Öljysatama 2 m ä (Jouko Kärkkäinen)
14.10. Tornio Raumonjärvi, Hakaniitty 1 ä (Jouko Kärkkäinen, Eero Salo-oja)
13.10. Kemi Ajos, Öljysatama 1 kiert än (Jouko Kärkkäinen)
13.10. Kemi Mansikkanokka 2 p (Simon Wright)
13.10. Kemi Ajos Takalahti 2 m S än (Jouko Kärkkäinen)
13.10. Keminmaa Lentokenttä 7 p, kiert än (Simon Wright)

Västäräkki Motacilla alba Sädesärla
22.10. Tornio Suensaari 1 p p (Kari Putkonen)
17.10. Kemi Nälli 2 p (kalevi tikkala)
13.10. Kemi Nälli 1 p, alaperä vaalean keltainen (Jouko Kärkkäinen)
11.10. Kemi Tuhka-allas 1 p, pyrstötön (Jouko Kärkkäinen)
10.10. Tornio Oxö 1 p (Pekka Aho)

Tilhi Bombycilla garrulus Sidensvans
19.10. Tornio Suensaari, Saarenpää 400 noin p (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)

Koskikara Cinclus cinclus Strömstare
22.10. Kemi Länkimaa 1 p (Kari Oittinen)

Peukaloinen Troglodytes troglodytes Gärdsmyg
18.10. Kemi Nälli 1 ä, aamu hämärissä (Jouko Kärkkäinen)

Rautiainen Prunella modularis Järnsparv
18.10. Kemi Siikalahti, vanha lumenkaatopaikka 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
17.10. Kemi Tuhka-allas 2 p ä (Jouko Kärkkäinen)
15.10. Kemi Tuhka-allas 2 ä (Jouko Kärkkäinen)
15.10. Kemi Ajos, Öljysatama 2 p ä (Jouko Kärkkäinen)
13.10. Kemi Ajos Rivinnokka 1 ä (Jouko Kärkkäinen)

Punarinta Erithacus rubecula Rödhake
20.10. Keminmaa Kallinkangas 1 p (Marjo Niskanen)
15.10. Tornio Koivuluoto, Alkunkarinlahti, pohjoinen lintutorni 5 p (Tommi Lankila)
12.10. Kemi Vähäruonaoja 4 ä (Jouko Kärkkäinen)

Sinirinta Luscinia svecica Blåhake
17.10. Kemi Tuhka-allas 1 p (Jouko Kärkkäinen)
17.10. Kemi Ajos, Öljysatama 1 p (Jouko Kärkkäinen)

Räkättirastas Turdus pilaris Björktrast
15.10. Tornio Oravaisensaari 500 p (Pentti Rauhala, Kari Oittinen, Tellervo Rauhala)
14.10. Tornio Raumonjärvi, Sammalperä 500 p, ++ (Jouko Kärkkäinen, Eero Salo-oja)
13.10. Tornio Raumonjärvi, Hakaniitty 250 p (Kari Putkonen)

Laulurastas Turdus philomelos Taltrast
21.10. Kemi Ajos, Murhaniemi 1 ä (Juha Ylimaunu)
21.10. Keminmaa Kallinkangas 1 p (Marjo Niskanen)
19.10. Keminmaa Talosentörmä 1 p, än (Simon Wright)
18.10. Kemi Ajos 4 än, 2+2 (Jouko Kärkkäinen)
18.10. Kemi Ajos 2 än (Jouko Kärkkäinen)
18.10. Kemi Nälli 1 än (Jouko Kärkkäinen)
18.10. Kemi Ajos Kannannokka 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
18.10. Kemi Ajos Puidenpuuttuma 3 p än (Jouko Kärkkäinen)
17.10. Kemi Tuhka-allas 1 än p (Jouko Kärkkäinen)
16.10. Kemi Kiikeli 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
15.10. Kemi Nälli 2 p än (Jouko Kärkkäinen)
14.10. Kemi Hannunkari 2 m S (Tuomo karplund)
12.10. Kemi Takajärvi 1 kiert än (Jouko Kärkkäinen)
11.10. Kemi Nälli 1 än (Jouko Kärkkäinen)

Kulorastas Turdus viscivorus Dubbeltrast
21.10. Keminmaa Kallinkangas 1 p (Tuomas Herva)
21.10. Keminmaa Kallinkangas 5 p (Tuomas Herva)
21.10. Keminmaa Talosentörmä 1 p, än (Simon Wright)
20.10. Keminmaa Talosentörmä 1 p, än (Simon Wright)
19.10. Tornio Mustalahdentie 2 än (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)
19.10. Tornio Hellälä 1 ä (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)
19.10. Tornio Pukulmi, silta 1 p än (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)
18.10. Kemi Ajos 6 2 kiert än, 4 än nous (Jouko Kärkkäinen)
18.10. Kemi Hannunkari 4 nous (Tuomo karplund)
18.10. Kemi Ajos Kannannokka 1 än (Jouko Kärkkäinen)
18.10. Kemi Ajos 5 än ä, 3+1+1 (Jouko Kärkkäinen)
15.10. Simo Ykskuusi, Tiironhieta 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
15.10. Kemi Tuhka-allas 2 m S (Jouko Kärkkäinen)
14.10. Kemi Hannunkari 7 2 kiert, 5 kiert (Tuomo karplund)
14.10. Tornio Karunginjärvi, Mustaranta 12 m S (Jouko Kärkkäinen, Eero Salo-oja)
11.10. Kemi Lallinperä 5 m S än (Jouko Kärkkäinen)

Mustapääkerttu Sylvia atricapilla Svarthätta
20.10. Tornio Pudas 1 p (Jouni Miettinen)

Tiltaltti Phylloscopus collybita Gransångare
21.10. Keminmaa Lautiosaari/Vajokas 1 p (Simon Wright)
17.10. Keminmaa Lentokenttä 1 Ä (Simon Wright)
17.10. Kemi Tuhka-allas 1 ä (Jouko Kärkkäinen)
15.10. Tornio Koivuluoto, Alkunkarinlahti, pohjoinen lintutorni 1 p (Tommi Lankila)
13.10. Kemi Ajos Rivinnokka 1 p (Jouko Kärkkäinen)
13.10. Kemi Ajos, Öljysatama 1 p (Jouko Kärkkäinen)
11.10. Kemi Tuhka-allas 2 p ä (Jouko Kärkkäinen)

Hippiäinen Regulus regulus Kungsfågel
12.10. Keminmaa Honkamaantie 17 p ä, yhteensä päivän aikana 1+4+1+3+6+1+1 (Jouko Kärkkäinen)

Pyrstötiainen Aegithalos caudatus Stjärtmes
15.10. Tornio Koivuluoto, Alkunkarinlahti, pohjoinen lintutorni 11 kiert (Tommi Lankila)
11.10. Kemi Nälli 5 kiert N (Jouko Kärkkäinen, kalevi tikkala)

Sinitiainen Cyanistes caeruleus Blåmes
15.10. Kemi Tuhka-allas 13 p (Jouko Kärkkäinen)

Töyhtötiainen Lophophanes cristatus Tofsmes
20.10. Simo Martimojärvi/Järviaavanreitti 2 p (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)
19.10. Simo karsikko, kirnuvaara 3 ruokinnalla p (Jaakko Aho, Kai Marttila, Tuomo Jakku)
17.10. Simo KIrnuvaara/ruokinta 2 p (Jouko Kärkkäinen)
9.10. Simo martimoaapa, järviaavanreitti 3 p (Jaakko Aho, Kai Marttila)

Hömötiainen Poecile montanus Talltita
20.10. Simo Martimojärvi/Järviaavanreitti 14 p, 2+1+2+5+4 (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)
12.10. Keminmaa Honkamaantie 24 p ä, yhteensä päivän aikana 1+5+4+3+2+6+1+2 (Jouko Kärkkäinen)

Puukiipijä Certhia familiaris Trädkrypare
18.10. Kemi Ajos 5 p ä, 3p+2ä (Jouko Kärkkäinen)

Isolepinkäinen Lanius excubitor Varfågel
19.10. Tornio Hellälä 1 p kiert (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)
15.10. Tornio Suensaari, Saarenpää 2 p (Tommi Lankila)

Närhi Garrulus glandarius Nötskrika
18.10. Kemi Hannunkari 5 p, Ruokinnalla, + (Tuomo karplund)

Kuukkeli Perisoreus infaustus Lavskrika
20.10. Simo Martimojärvi/Järviaavanreitti 1 ä p (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)

Harakka Pica pica Skata
12.10. Kemi Nälli 11 lask p, ruokinnalla (Jouko Kärkkäinen, kalevi tikkala)

Pähkinähakki Nucifraga caryocatactes Nötkråka
19.10. Tornio Suensaari, Saarenpää 5 p kiert, yhteensä (Jouko Kärkkäinen, Allan Hamari)

Naakka Corvus monedula Kaja
15.10. Tornio Kalkkimaa, Riukkajänkkä, kaatopaikka 15 p (Kari Putkonen)

Kottarainen Sturnus vulgaris Stare
12.10. Tornio Suensaari, Saarenpää 7 p (Tommi Lankila)

Varpunen Passer domesticus Gråsparv
21.10. Tornio Kiviranta 12 p (Kari Putkonen)
19.10. Kemi Hepola, Anttosensaari 4 (tuula laasanen, Tuomo Miettunen)

Peippo Fringilla coelebs Bofink
19.10. Tornio Ala-Vojakkala,Oravaisensaari 100 p (Kari Putkonen)

Viherpeippo Carduelis chloris Grönfink
22.10. Kemi Peurasaari, Haukkarinnokka 35 kiert (Juha Ylimaunu)

Vihervarpunen Carduelis spinus Grönsiska
21.10. Keminmaa Lautiosaari 10 p (Simon Wright)
20.10. Keminmaa Lautiosaari 15 p (Simon Wright)
20.10. Keminmaa Lautiosaari 1 p (Simon Wright)
18.10. Kemi Nälli 2 ä (Jouko Kärkkäinen)
18.10. Kemi Nälli 3 ä (Jouko Kärkkäinen)
16.10. Kemi Pajusaari, eteläpää 5 p ä, yhteensä (Jouko Kärkkäinen)
15.10. Kemi Tuhka-allas 1 kiert (Jouko Kärkkäinen)
15.10. Tornio Koivuluoto, Alkunkarinlahti, pohjoinen lintutorni 8 p (Tommi Lankila)
11.10. Kemi Väinölä 1 k p (Simon Wright)
9.10. Kemi Tuhka-allas 8 S m (Pentti Rauhala)

Hemppo Carduelis cannabina Hämpling
17.10. Kemi Tuhka-allas 1 p än (Jouko Kärkkäinen)

Vuorihemppo Carduelis flavirostris Vinterhämpling
21.10. Tornio Oravaisensaari 1 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)
17.10. Kemi Ajos, Öljysatama 3 p (Jouko Kärkkäinen)

Urpiainen Carduelis flammea Gråsiska
18.10. Kemi Hannunkari 90 p (Tuomo karplund)
15.10. Tornio Koivuluoto, Alkunkarinlahti, pohjoinen lintutorni 200 p (Tommi Lankila)

Tundraurpiainen Carduelis hornemanni Snösiska
18.10. Kemi Ajos Kannannokka 1 p (Jouko Kärkkäinen)

Käpylintulaji Loxia sp Loxia (släktet)
12.10. Simo Koivuselkä 16 p (Kari Oittinen, Kalervo Kujala)

Punatulkku Pyrrhula pyrrhula Domherre
19.10. Keminmaa Lautiosaari-Pölhö-Tasanen 20 3+4+4 p, 4+5 kiert (Simon Wright)

Keltasirkku Emberiza citrinella Gulsparv
21.10. Tornio Oravaisensaari 30 p (Pentti Rauhala, Tellervo Rauhala)

Pohjansirkku Emberiza rustica Videsparv
14.10. Tornio Rakanmaa 1 p (Kimmo Lankila)

Katso havainnot aikajärjestyksessä.

Sivu on tuotettu BirdLife Suomen Tiira-lintuhavaintojärjestelmän www.tiira.fi avulla.
©BirdLife Suomi ry

Xenuksen logo

Tiiralogo